OPEN-TÜRKİYE TANTIM TOPLANTISI YAPILDI 11.06.2022 OBDİM EASOCOM

Küçült Yazı Tipi Büyüt

OPEN-TÜRKİYE TANTIM TOPLANTISI YAPILDI

11.06.2022 OBDİM EASOCOM

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi (https://obdm.beun.edu.tr/)  Müdürü Prof.Dr.Taner BAYRAKTAROĞLU’nun da üyesi olduğu “OPEN-Türkiye” tanıtım toplantısı 11 Haziran 2022 Cumartesi Ankara’da gerçekleştirildi.

Obeziteye yönelik etkili yaklaşımların ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla küresel çapta faaliyet gösteren OPEN (Obesity Policy Engagement Network, https://obesityopen.org/ ),11 ülkenin ardından Türkiye'de de faaliyetlerine başladı. Avrupa Obezite Derneği tarafından 2013'te kurulan OPEN'ın ağına Amerika, Avrupa, Avustralya ve Körfez Bölgesi'ndeki ülkelerin ardından Türkiye de 12'nci ülke olarak katıldı (https://obesityopen.org/about-us/participating-countries-and-regions/ ).

Avrupa Obezite Derneği (EASO) tarafından 2013'te kurulan OPEN'ın ağına Amerika, Avrupa, Avustralya ve Körfez Bölgesi'ndeki ülkelerin ardından Türkiye 12'nci ülke olarak katıldı. OPEN Türkiye, hastalığın nedenleri, korunma ve etkili tedavi yöntemleri konularında tartışma zemini oluşturarak, obeziteye yönelik ulusal çapta yürütülen çalışmalara bütünsel bir yaklaşımla katkı sağlamayı amaçlıyor.

OPEN Türkiye, JW Marriot Otel'de düzenlenen organizasyonla kamuoyuna tanıtıldı. Dünya genelinde obeziteye yönelik faaliyet gösteren OPEN girişimi, Türkiye Obezite Araştırma Derneğinin liderliğinde ve bir paydaş olarak Novo Nordisk ile Türkiye'de çalışmalara başlamış oldu. Tanıtım etkinliğinde, Türkiye'de obeziteye yönelik çalışmalara imza atan sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları ve üniversitelerin yanı sıra aralarında hasta yakınlarının da olduğu 100'e yakın konuk hazır bulundu.

Toplantıda, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), EASO ve Obezite ile Yaşayan İnsanlar İçin Avrupa Koalisyonu (ECPO) gibi uluslararası kurumlardan temsilciler ve Türkiye'den birçok akademisyen konuşmacı olarak yer aldı.

Konuyla ilgili Merkez Müdürü Prof.Dr.Taner BAYRAKTAROĞLU şunları ifade etti: ”Hem dünyada hem Türkiye'de obezite rakamlarının çok yüksek olduğunu biliyoruz. Obezite ile mücadelede ülkeler politika oluşturup hayata geçirmeğe çalışmaktalar. Avrupa Obezite Araştırma Derneği (EASO) tarafından hayata geçirilen OPEN projesine de Türkiye Türkiye Obezite ve Araştırma Derneği (TOAD) öncülüğünde kabul edildi. OPEN-EU projesine OPEN-TÜRKİYE komisyon üyeleri oluşturularak bir dizi toplantı sonrası proje ülkemizde başlamış oldu. Projenin tanıtım toplantısı ile ülkemizdeki kamu ve sağlık otoriteleri, sivil toplum örgütleri, basın temsilcilerine tanıtım yapıldı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi, üyesi olduğu Avrupa Obezite Araştırmaları Derneği (EASO) ve Türkiye Obezite Araştırmaları Derneği tarafından bir Avrupa Obezite Merkezi olarak akredite edilmişti. Bu çerçevede gerçekleştirilen projelere katılım sağlıyoruz. Merkezimizde obeziteye yönelik toplumsal mücadele projeleri, sağlık çalışanlarının eğitimi, ulusal ve uluslararası araştırmalara katılım, obezite hastalığı tanısı, tedavisi, eşlik eden tip 2 diabetes mellitus, hipertansiyon, lipid bozuklukları gibi hastalıkların tedavileri ve takipleri başarıyla gerçekleştirilmektedir. Bu gerçekleştirdiğimiz faaliyetler ile ulusal ve uluslararası obezite ile mücadele eylem planlarına davet edilmekte ve görevler almaktayız. Merkezimiz faaliyetlerini başarıyla yürütmemize destek olan başta Rektörümüz Prof.Dr.İsmail Hakkı ÖZÖLÇER’e, Tıp Fakültesi Dekanımız Prof.Dr.Murat CAN’a, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Başhekim Doç.Dr.Özcan PİŞKİN’e, Merkez akademik ve idari personeli ile emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.”

 https://www.open-turkiye.org/

https://obdm.beun.edu.tr/