11 Ekim Dünya Obezite İle Mücadele Günü

KOZLU KAYMAKAMLIĞI KOZLU ALPARSLAN ORTAOKULU İLE ÜNİVERSİTEMİZ OBEZİTE VE DİYABET UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ İŞBİRLİĞİNDE “BEN DE VARIM” PROJESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kozlu İlçesi Kozlu Alparslan Ortaokulu Spor Kulübü ile Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi birlikteliğinde sağlıklı beslenen ve sağlıklı büyüyen çocuklar “BEN DE VARIM” projesi gerçekleştirildi.

 “Ben De Varım” projesinin sonunda Kozlu Kaymakamlığının toplantı salonunda Kozlu Kaymakamı Hüseyin Ergi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Taner BAYRAKTAROĞLU, Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Selda SARIKAYA, İlçe Milli Eğitim Müdürü Maansur GÖK, Şube Müdürleri, Kozlu Alparslan Ortaokulu Müdürü Yunus KARA, Spor Kulübü Öğretmeni ve Proje Yürütücüsü Hasan Yılmaz, Okul Öğretmenleri, Veliler ve Öğrenciler katıldı.

Açılışta projede gerçekleştirilen faaliyetler ve sonuçlarına ait sunum yapıldı. Projede obezite ve riskli öğrencilerin sağlık sorunlarına yönelik taramalar, obezite tanı ve tedavisi, sağlıklı beslenme, hareketli yaşam için egzersiz, okulda voleybol, atletizm, “curling”, yüzme, doğa yürüyüşü gibi etkinlikleri içeren faaliyetlerle desteklenmeleri sağlandı. Sunumun içerisinde proje içerisinde ağırlık kaybında başarılı bir öğrencin konuyla ilgili mektubu okundu.
Sunumun devamında bir Avrupa Obezite Merkezi belgesini alan Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr.Taner BAYRAKTAROĞLU, 11 EKİm Dünya Obeziteyle Mücadele Günü’nün önemine değindi. Çocukluk ve adölesan dönemindeki obezitenin dünyada, Türkiye’de ve yaptıkları araştırmada Zonguldak için de önemli bir halk sağlığı sorunu teşkil ettiğini belirtti. Gerçekleştirilen projede destek veren herkese ve istekle katılan öğrrencielr ve ailelerine teşekkür etti.  İlerleyen tarihlerde projenin devamına gerekli destekleri vereceğini iletti. Merkez faaliyetlerin yürütülmesinde desteklerini esirgemeyen Rektör Sayın Prof.Dr. Mustafa ÇUFALI’ya, Tıp Fakültesi ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi yöneticileri ile Merkez çalışanlarına şükranlarını iletti.

Programda projenin yürütülmesine yardımları için Kaymakam Hüseyin VERGİ tarafından Prof.Dr.Taner BAYRAKTAROĞLU ve Prof.Dr. Selda SARIKAYA’ya teşekkür plaketi verildi. Arkasından Merkez diyetisyenlerinden Uzm.Dİyt.Funda KASAPOĞLU ve Diyabet Hemşiresi Safiye ÇATALÇAM’a teşekkür plaketi İlçe Milli Eğitim Müdürü Mansur GÖK tarafından verildi.

11 Ekim Dünya Obezite Mücadele Gününden ötürü sağlıklı beslenme, hareketli yaşamla dolu ve mutlu günler dileyerek program tamamlandı.

ÖĞRENCİNİN MEKTUBU:

Bir gün beden eğitimi öğretmenimiz beni yanına çağırdı. Böyle bir proje başlatacağını ve benim de projeye katılmamı istediğini söyledi. Projedeki amaçlarının, düşündüklerinin ve yapacakları her şeyin bizim sağlığımız için olduğunu dile getirdi. Öğretmenimiz bunları anlatırken ben de içimden bizi çok sıkı bir diyete sokaklarını düşündüm. Yaşıtlarım istediklerini yerken ben yiyemeyeceğim dedim ve o an ağlamaya başladım. Öğretmenimize düşüneceğimi söyledim. Düşündükten sonra mutlu bir şekilde gidip adımı projeye yazdırdım. Obezite ve Diyabet Merkezi’ ne gittik. Tahliller yapıldı ve bunların sonucunda diyetisyenimiz tarafından bize bir diyet listesi verildi. Diyet listesi kolay görünüyordu ama yine de umutsuzdum. Kilo veremem diye düşünüyordum. Fakat zamanla bir kilo, iki kilo derken şimdi on kilo verdim. Ve açıkçası etrafımdan “ zayıflamışsın, çok kilo vermişsin” gibi sözler duymak beni mutlu ediyor. Öğretmenimizin de dediği gibi gerçekten her şey bizim sağlığımız içinmiş. Bize bu proje ile sağlıklı yaşama daha da yaklaşmamızı sağlayan başta beden eğitimi öğretmenimiz Hasan YILMAZ ve okul öğretmenlerimiz olmak üzere Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi’ nde proje boyunca bize yardımcı olan Taner hocam, diyetisyenimiz ve tüm diğer çalışanlara teşekkür ederim.”

11.10.2019

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[]
IPv6 Etkin