14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliği Şekerinizin Farkında mısınız?

Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Merkezi 14 Kasım Dünya Diyabet Günü Etkinliği Şekerinizin Farkında Mısınız?

İnsulinin keşfi ile Nobel Ödülü alan Fredrick Banting’in doğum günü, 1991 yılından beri dünyada “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” adına çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Dünya Diyabet Günü etkinliği kapsamında Üniversitemiz Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Doç. Dr. Şebnem H. Kargı Konferans Salonunda Tıp Fakültemiz İç Hastalıkları Anabilim Dalı Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı tarafından “Şekerinizin Farkında mısınız? Parmak ucu kan şekeri ölçümü” etkinliği ve “Diyabete Güncel Bakış” başlıklı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

“Şekerinizin farkında mısınız?” Etkinliğinde saat 09.00-12.00 saatleri arası hastane giriş katında Diyabet Hemşiresi Hemşire Ebru Boz UZALDI, Hemşire Safiye ÇATALÇAM, Stj.Hmş.Esin Deliacı, Stj.Hmş.Merve Ak, Stj.Hmş. Busenur Karakaş ve Stj.Hmş. Mustafa Tunca koordinasyonunda kurulan standa başvuran akademik, idari personel, öğrenciler ve hasta yakınlarının parmak ucundan kan şekerlerine bakıldı. Kan şekeri bakılan 230 kişinin 20 si diyabetik hasta iken diyabetik olmayanların 23’ünde açlıkta kan şekeri 100mg/dl üzeri, 7 kişide 126 mg/dl üzeri (diyabetik, şeker hastası) olduğu fark edildi.
Günün devamında saat 12.45-13.15 arası konferans salonunda “Diyabete Güncel Bakış” panei düzenlendi. Panele Dekan Yard. Prof.Dr. Şehmus ERTOP, Başhekim yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Sevil Uygun İLİKHAN, Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Emine FİDAN, öğretim elemanları, sağlık çalışanları, öğrenciler, hastalar ve hasta yakınları katıldı. Başlangıçta Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU tarafından diyabete dair tarihsel ve güncel bir değerlendirme yapıldı. İnsulinin keşfinden digital insulin pompalarına kadar değişen diyabet ve teknolojileri, başlıkları ile tedavi hakkında bilgi verildi. Devamında Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Dilek Karakaya ARPACI tarafından “Hekim Gözüyle Diyabete Güncel Bakış” başlıklı güncel diyabet ve tedavisine dair bilgiler aktarıldı. Sonrasında Diyabet Hemşiresi Hemşire Safiye ÇATALÇAM tarafından “Diyabet Hemşiresi Gözüyle” diyabetik hastalara yapılan hemşirelik hizmetleri ve eğitim içerikli sunum yapıldı. Panelin son konuşmacısı olarak Beslenme Uzmanı Dyt. Funda KASAPOĞLU tarafından “Beslenme Uzmanı Gözüyle” diyabetiklerin beslenmesine yönelik önemli bilgiler aktarıldı. Program sonuna doğru dinleyiciler tarafından iletilen sorular cevaplandırıldı. Prof.Dr. Taner BAYRAKTAROĞLU tarafından “Dünya Diyabet Günü” etkinliklerine katılanlara, emeği geçenlere ve destek verenlere teşekkür edilerek program tamamlandı.

15 Kasım 2016

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Her Hakkı Saklıdır
[<Icerik: Telefonla Randevu>]
IPv6 Etkin